google.com, pub-2456296071679977, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-2456296071679977, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Moje szkockie Smaki : Baklava słodki smak wakacji.

piątek, 18 września 2020

Baklava słodki smak wakacji.


Poza Hiszpanią, Grecja i Turcja to kolejne dwa kraje, które Szkoci (Brytyjczycy) chętnie odwiedzają w trakcie wakacji.  Ale nie o kierunkach wakacyjnych podróży będę dzisiaj pisać. I to nie wakacje, na których w tym roku jeszcze nie byłam i tęsknota za wypoczynkiem skłoniły mnie do napisania tego postu. I chociaż oba wyżej wymienione kraje są warte odwiedzenia, to przede wszystkim odegrały one znaczącą role w historii dania, które dzisiaj opisuję.

Wspólnie z Lorą, pochodzącą z Syrii, moją znajomą z College, projektantką mody, gotowałam potrawę, którą z pewnością wielu z was, odwiedzających Turcję, kojarzy – Bulgur. Danie to Lora przygotowała na College Cookery Challenge, o którym wspominałam na tym blogu, w poście poświęconym moim pierogom.

Bulgur Lary był wyjątkowy i bardzo smaczny. Przepis przypadnie do gustu wielu z was. Opisze go w kolejnym poście.

Chciałam powitać Lare, w moim domu, ‘czymś słodkim’ co przypomni jej kraj, który tak bardzo kocha i za którym tęskni, a ponad to umili nasze spotkanie. Niestety wszystkie przepisy na syryjskie desery, jakie znalazłam w necie były zbyt skomplikowane do wykonania. Z tym jednak jakoś bym sobie poradziła, problemem okazały się składniki. Dlatego też zdecydowałam się na przygotowanie deseru, który jest znany i chętnie przygotowywany w sąsiadującej z Syrią -Turcji, ale również jest popularny w rodzinnym kraju Lary. Mowa tu o Baklava.

Wybór wydał mi się o tyle słuszny, gdyż Aleppo słynie z festiwalu Pistacji, w trakcie którego prezentuje się wszelkie dania i słodkości z dodatkiem tych zielonych orzeszków. 




Deser ten ma bardzo długą historię sięgającą II wieku naszej ery. Pierwsze wzmianki o nim znajdują się w kronikach rzymskich, ale obecna jego forma została prawdopodobnie rozwinięta w kuchniach cesarskich pałacu Topkapi w Stambule. 

Kolejne przepisy na deser są równie stare i pochodzą z terenów dzisiejszej Grecji i Iranu. W kuchni syryjskiej, której tradycja kulinarna jest równie stara jak ta grecka i turecka i która kształtowała się pod wpływem smaków cesarstwa rzymskiego, a następnie Bizancjum, Baklava jest również obecna i tak słodka jak ta grecka i turecka. Opisywana jest jako ‘warstwowe ciasto wypełnione orzechami, nasączone syropem miodowym zwanym „atr” (قطر) i zazwyczaj pocięte na trójkąt lub romb’.

Moja Baklava przygotowana jest na wzór grecki. Wzbogaciłam jednak jej smak o miód, który występuje w syryjskiej wersji.



Składniki:

300 g pistacji - niesolonych

50 g innych orzechów – np. migdałów, orzechów włoskich (opcjonalnie)

1 łyżeczka cynamonu

1 opakowanie ciasta filo - 200 g

¼ kostki masła

¼ szklanki oleju roślinnego

SYROP:

5 łyżek miodu.

6 łyżeczek brązowego cukru

Sok z 1 cytry

1 laska cynamonu

1 duża szklanka cukru

1 szklanka wody. 


Ingredients:

300 g pistachios - unsalted

50 g of other nuts - e.g. almonds, walnuts

1 teaspoon of cinnamon

1 packet of filo dough

1/4 cubes of butter

1/4 cup vegetable oil

6 teaspoons of brown sugar


SYRUP:

5 tablespoons of honey.

1 lemon juice

1 stick of cinnamon

1 large glass of sugar

1 cup of water.

Przygotowanie:


Ciasto filo wyciągam z lodówki na godzinę przed przygotowaniem deseru. W rondlu rozpuszczam, na małym ogniu, masło i mieszam z olejem. Orzechy miele w blenderze, ale nie robię z nich orzechowego proszku.( Kilka wcześniej odkładam do wykończenia deseru.) Ich kawałki muszą być widoczne i wyczuwalne w deserze. Do zmielonych orzechów dodaje zmielony cynamon i brązowy cukier.




Pojedynczy płat ciasta układam na desce. Smaruje mieszanką masła i oleju. Na tak przygotowany płat ciasta nakładam drugi i również smaruje i posypuje mieszanką orzechów i składam na pół, tak jak na zdjęciu.


 Teraz przydatny będzie drewniany patyczek do szaszłyków, który używam do zwinięcia ciasta w rulonik. Roluje od zewnętrznej strony. Po zrolowaniu chwytam palcami po dwóch stronach i delikatnie ściskam w kierunku środka.

Tak przygotowany rulonik wkładam do blaszki lub naczynia żaroodpornego. Czynność powtarzam, aż do wyczerpania składników.


Gdy wszystkie 'roladki' są gotowe,( jest ich 7) pędzelkiem smaruje ich powierzchnie i ostrym nożem przekrajam je na połowę lub więcej części, w zależności od szerokości rulonu.


Wlewam pozostałe masło zmieszane z olejem do formy i wkładam do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 30 minut.

W trakcie, gdy deser się piecze przygotowuje syrop do wykończenia.

 Do rondla wsypuje szklankę cukru i wlewam szklankę wody. Wrzucam laskę cynamonu i wyciskam sok z cytryny. * jedna ważna uwaga. Ja przygotowuję niewielką ilość ciasteczek Baklawa. Jeśli przygotujecie ich więcej musicie użyć większej ilości cukru, np. 2 szklanki i wode w odpowiedniej proporcji.

Wszystkie składniki wkładam do rondla i gotuje na małym ogniu, aż cukier się rozpuści, a syrop zagotuje. Trwa to około 15 do 20 minut. Do wykończenia syropu używam miodu, który w nim rozpuszczam.


Gdy Baklava się upiecze, odstawiam ją na 5 minut i następnie wlewam do niej cukrowy syrop. Całość odstawiam do ostygnięcia na kilka godzin, najlepiej na całą noc.


Na tarce z drobnymi oczkami ścieram odłożone wcześniej orzechy pistacji i posypuje nimi Baklave.

Tak przygotowany deser serwujecie z filiżanką mocnej czarnej kawy lub herbaty.

Jest on bardzo, bardzo słodki. Jeśli się odchudzacie, to ograniczcie się do jednego ciasteczka:-)


Życzę smacznego!


Uwaga! *

Deser zawiera orzechy, na które mogą wywołać u wielu osób alergie.

BAKLAVA z Aleppo **


Festiwal wypieków z pistacji. **


Festiwal wypieków z pistacji. **


** Zdjęcia pochodzą z profilu Aleppo na Facebooku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz