google.com, pub-2456296071679977, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-2456296071679977, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Moje szkockie Smaki : Pierogi z zieloną soczewicą i koperkiem i z nadzieniem z batatów i sera ricotta /Dumplings stuffed green lentils and dill and sweet potatoes and ricotta cheese.

niedziela, 31 maja 2020

Pierogi z zieloną soczewicą i koperkiem i z nadzieniem z batatów i sera ricotta /Dumplings stuffed green lentils and dill and sweet potatoes and ricotta cheese.


Dzisiejszy post z pewnością by nie powstał, gdyby nie mail wysłany przez Moray College do wszystkich studentów ESOL (cudzoziemców studiujących Angielski)

Poproszono nas o przesłanie zdjęcia potrawy i przepisu na danie, które jest popularne w naszym kraju i które my również chętnie gotujemy w naszych domach. Oczywiście przepis ma być opisany w języku angielskim.

Wybrane przepisy będą zamieszczone na stronach internetowych College i promować kuchnie krajów, z których pochodzą studenci.

Długo biłam się z myślami który z przepisów wybrać. Na czele listy był bigos, żurek, ryba po grecku czy sałatka warzywna. Ostatecznie zwyciężyły pierogi. Dlaczego? Z dwóch głównych powodów. To danie nieodłącznie kojarzy mi się z domem i pierogami, które wykonywała moja babcia i które za każdym razem, gdy przyjeżdżam do Polski lepi dla mnie mama. To smak mojego dzieciństwa i smak, który tylko gdy tylko o pierogach pomyśle, odczuwam wszystkimi moimi zmysłami.
Nie wiem, jak jest w waszych domach, ale u mnie królują ruskie i z kapustą i leśnymi grzybami. Ruskie jako danie codzienne, te drugie przygotowane częściej przy okazji świat Bożego Narodzenia lub na szczególną prośbę domowników.
Oczywiście nie brakuje również pierogów sezonowych takich jak te z truskawkami, jagodami, śliwkami i innymi owocowymi i warzywnymi nadzieniami.
Drugi powód związany jest z moim pobytem w Szkocji. Podczas ostatniego corocznego spotkania świątecznego w College (przeczytacie otym klikając w ten link) moje pierogi z kapustą i grzybami zrobiły furorę. Moje koleżanki z Chin stwierdziły ze smakują dokładnie tak samo jak przygotowywane w ich domach pierożki jiaozi, a Laura, Włoszka, nazwała je najlepszymi ravioli jakie jadła.

Oczywiste, w tej sytuacji, wydawałoby się przygotowanie pierogów w sposób tradycyjny, z nadzieniem z ziemniaków, białego sera i podsmażonej cebulki lub tych z kapustą i grzybami. Jednak zdecydowałam się pójść o krok dalej i pokazać coś co dla mnie jest symbolem współczesnej polskiej kuchni pierogowej, którą poznałam jeszcze mieszkając w Katowicach dzięki mojemu ulubionemu pierożkowemu bistro mieszczącemu się vis a vis mojego biura.

Uznałam, że muszę przygotować danie, które ma szanse na zdobycie popularności wśród większego międzynarodowego audytorium.

Katowickie Pierożkowo zainspirowało mnie do przygotowania pierogów z zieloną soczewicą i koperkiem. Drugi przepis jest moim autorskim.

Myślę, że zaproponowane przeze mnie smaki przypadną, przyzwyczajonym w swojej codziennej kuchni do orientalnych smaków Szkotom do gustu, jak również zasmakują mojej międzynarodowej ekipie z College.

Po tym (jak zwykle) przydługim wstępie czas przejść do przepisu.

Składniki na cisto do pierogów

½ kg białej maki, dobrej gatunkowo
280 ml cieplej wody
1 łyżeczka soli
1 duża łyżka oleju roślinnego
Do ciasta nie dodaje jajka. Jajka dodaje jedynie, gdy robię makaron.
Ciasto na pierogi ma być miękkie i bardzo elastyczne, a jajko je jedynie utwardza.
Z takiej ilości ciasta mogę ulepić około 35 do 40 pierogów.

Ingredients dough for dumplings

½ kg of white flour, good quality
280 ml of warm water
1 teaspoon salt
1 large spoon of vegetable oil
Do not add any eggs to the dough. I add eggs only when I make pasta.
From such dough, you can make about 35 to 40 dumplings.

Przygotowanie:

Do miski wkładam mąkę, dodaje dwie łyżki oleju roślinnego i stopniowo wlewam wodę, w której wcześniej rozpuściłam łyżeczkę soli. Gdy wszystkie składniki się połączą i powstanie kula ciasta przekładam ją na stolnice posypaną mąką i dalej wyrabiam przez około 2 minuty. Ciasto dziele na dwie części. Jedną odkładam i przykrywam ściereczką, aby nie obeschło. Ciasto rozwałkowuje. Nie mierze grubości, ale to nie jest ciasto na makaron nie może być zbyt cienie. Dużą szklanką wykrawam krążki i nakładam na nie przygotowane wcześniej nadzienie.

Nadzienie z zielonej soczewicy i koperku

1 duża szklanka zielonej soczewicy
½ pęczku koperku
1 średnia biała cebula
Sól i pieprz do smaku

Łyżeczka suszonego majeranku, lubczyka lub oregano
3 łyżki oleju roślinnego

Green lentil and dill filling
1 large glass of green lentils
½ bunch of dill
1 medium white onion
Salt and pepper to taste

A teaspoon of dried marjoram, lovage or oregano
3 tablespoons of vegetable oil

Przygotowanie

Soczewice płuczę przekładam do garnka i zalewam zimna woda.  Odstawiam na 2 godziny. Po tym czasie soczewica zmięknie i bardzo szybko się ugotuje. Płuczę ją kolejny raz i wrzucam do ugotowanej wody. Gotuje się około 10 minut.

Ja nie rozgotowuję soczewicy. Nie wiem, jak określić jej konsystencje. To coś w rodzaju gotowania al dente. Ugotowane ziarna lekko miażdżę widelcem, tak aby masa wyszła bardziej zwarta. Możecie też połowę ugotowanej soczewicy wrzucić do Bendera i zmiksować na gładką masę. Farsz będzie wtedy bardziej zwarty. Tak przygotowane nadzienie również doskonale nadaje się do ravioli.

Do ugotowanej soczewicy dodaje pokrojony drobno koperek, usmażoną białą cebulę, sól i pieprz do smaku. Pamiętajcie, aby cebula jedynie zmiękła, nie smażcie jej na zloty kolor.

Wszystkie składniki dokładnie mieszam.
Na wykrojone z ciasta krążki nakładem je łyżeczką. Pierogi wykańczam zaplatanym wzorkiem. Odkładam na ściereczkę i po wykonaniu wszystkich wrzucam do wody. Gotuje wg instrukcji zamieszczonej w dalszej części postu.

Nadzienie z batatów i sera ricotta.
700 g batatów
250 g sera ricotta
1 czerwona cebula.
1 łyżeczka płatków chilli
Sól, pieprz do smaku
Dodatkowo 1 czerwoną cebule użyję do tzw. ‘glazury’, którą  pokrywam pierogi po ugotowaniu.

Filling with sweet potatoes and ricotta cheese.

700 g sweet potatoes
250 g ricotta cheese
1 red onion.
1 teaspoon chilli flakes
Salt, pepper to taste
In addition, I will use one red onion for so-called "Glaze" which covers dumplings after cooking.

Przygotowanie

Bataty kroje na części i wkładam do mikrofalówki na 8 do 10 minut. Po tym czasie wyciągam, czekam aż przestygną i obieram ze skórki i wkładam do miski. Z tak ugotowanych ziemniaków, podobnie jak z tych upieczonych w piekarniku, skórka odchodzi z łatwością.

Jeśli nie lubcie używać mikrofali w gotowaniu to upieczcie je w piekarniku lub po prostu ugotujcie w wodzie.

Obieram i kroje w kostkę czerwona cebule. Smażę ją aż zmięknie i dodaje do obranych ziemniaków. Wszystko dusze przy użyciu tłuczka do ziemniaków. Dokładam rozkruszony ser i dodaje płatki chili, sól i pieprz do smaku.

Wszystko dokładnie mieszam. Tak przygotowane nadzienie nakładam na wykrojone krążki łyżeczką lub formuje ręcznie niewielką kulkę. Nadzienie doskonale nadaje się również do ravioli.

Brzeg ulepionego pieroga wykańczam wzorkiem przy użyciu widelca.

Przygotowane pierogi układam na ściereczce.

W garnku gotuje wodę z dodatkiem łyżeczki soli. Pierogi wrzucam do wrzącej wody i mieszam, aż wypłyną na powierzchnie. Od tego momentu gotuje je około 3 minuty. Wyciągam, wkładam do miski i obficie okraszam usmażoną czerwoną cebulą i posypuje posiekaną kolendrą.


Pierogi podaje ze słodką śmietaną kremówką - double crem. Można też śmiało połączyć ich smak z kwaśną śmietaną lub w ogóle zrezygnować z jej użycia.

Pycha!

5 komentarzy:

  1. Pierożkowo to też moje ulubione miejsce.
    Pozdrawiam z deszczowych chwilowo Katowic
    Marek

    OdpowiedzUsuń
  2. Pyszne te twoje pierogi.

    OdpowiedzUsuń